ANG: pentatonic scale; NEM: pentatonische (Ton)leiter, Fünftonskala; FR: échelle pentaphonique, gamme pentatonique; IT: scala pentatonica.
ET: Grš. pénte = pet; tónos = glas, ♦zvok♦.
D: »(Naziv za) ♦lestvico♦, ki je sestavljena iz petih različnih ♦tonov♦, v nasprotju z diatonično (s sedmimi ♦toni♦) in kromatično (z dvanajstimi ♦toni♦) ♦lestvico♦ … Pentatonske lestvice obstajajo v mnogih zgodnjih glasbenih kulturah, na Kitajskem, v Afriki in Polineziji ter med ameriškimi Indijanci, Kelti in Škoti … Pentatonske Iestvice, posebej vrsta c-d-e-g-a, so se včasih uporabljale v evropski umetniški glasbi 19. in 20. stoletja.« (‹APE›, 221; ‹RAN›, 618)
KM: P. I . je ♦lestvica♦, ki temelji na ♦pentatoniki♦ kot ♦sistemu♦. Gre za eno od redkih ♦lestvic♦, katere naziv ne določa natančno, razen tega, da vsaka p. l. vsebuje pet ♦tonov♦.
KR: Za razliko od ♦pentatonike♦, pri kateri je problematično ET-izvajanje (gl. KR ♦pentatonike♦), je ET p. I. povsem jasna. Ne glede na to je treba ohraniti izpostavljen pomenski odnos med p.l. in ♦pentatoniko♦ (podobno kot tudi med kromatično ♦Iestvico♦ in ♦kromatiko♦). Gl. tudi KR – t. e. 2 ♦impresionizma♦.
GL: ♦Iestvica♦, ♦pentatonika♦.
‹BASS›, IV, 229; ‹CAN›, 416–417; ‹IM›, 289; ‹L›, 426; ‹LARE›, 1210; ‹P›, 230