ANG: chord; NEM: Akkord, Klang (gl. KR); FR: accord; IT: accordo.
ET: FR accord = soglasnost, skladnost, sozvočje, od accorder = uglasiti, uskladiti, poravnati, od lat. cor = srce (‹KLU›, 15).
KM: A. ni tipičen pojem za terminologijo ♦glasbe 20. stoletja♦, zato ga ne bomo posebaj definirali. Uvrščen je v Pojmovnik, ker se v terminologiji ♦glasbe 20. stoletja♦ pojavlja vrsta pojmov, s katerimi se opozarja na pomenske razlike med a. v ožjem smislu (to je tonalitetni, dur–molov a.) in soposavljanjem ♦tonov♦, ki s tem ožjim pomenom nimajo ničesar skupnega.
KR: V ‹P›, 13, je naveden tudi NEM-pojem »Klang« (=»♦zvok♦«) kot ekvivalent za a. V NEM-literaturi se tako ponekod uporablja v pomenu katerega koli vertikalnega sklopa, ki ni dur–molovo tonalitetni (npr. V ROHWER, 1972), podoben pomen v D 1 ♦agregata♦. Vendar je takšna razlaga redka in ni dovolj zdiferencirana (prim. ♦zvok♦).
Tako slovenska varianta »sozvok« (»sozvočje«) (=»♦zvok♦«) ni ustrezna, saj domneva sozven dveh ♦tonov♦, ki pa še ne tvorita a. Zato mora biti tudi naslednja definicija opisna: »sočasno sozvočje, soglasje treh ali več ♦tonov♦«. (‹KL›, 35).
V ‹MELZ›, II, 200, se nahaja pojem »večzvočje«, verjetno kot naziv za a., ki ga ni možno klasificirati po merilih funkcijske dur-molove ♦harmonije♦ (zopet v pomenu D 1 ♦agregata♦). Vendar tudi ta pojem ni natančen, saj lahko vsebuje tudi samo dva, in ne najmanj treh ♦tonov♦ (gl. D 2-A in KR-t.e. 6 ♦impresionizma♦).
Pridevnik od a. je »akordni«, ne »akordični«, saj izhajamo iz »akordike«, ki je podobno kot ♦ritmika♦ (gl. D 2 – t. 1, D 3 in D 4 – t. 2 ♦ritmike♦), lahko razumljena kot naziv za skupne lastnosti različnih a. (gl. ‹G›, 47–56), kjer se v tem pomenu piše o »novi akordiki« = »neue Akkordik«). V slovenskem jeziku predlagam uporabo pridevnika »akordni«, ko gre za vrsto, medtem ko je za kakovostni pridevnik smiselna oblika »akordični«.
GL: ♦agregat♦ (D 1), ♦biakord♦, ♦block chords♦, ♦celostopinjski akord♦ = (celotonski akord), ♦klaster♦, ♦dvanajsttonski akord♦, ♦harmonija♦, ♦kvartni akord♦, ♦kvintni akord♦, ♦mistični akord♦ = ♦Prometejev akord♦, ♦piramidni akord♦, ♦poliakord♦, ♦Prometejev akord♦ = ♦mistični akord♦, ♦protiakord♦, ♦reziduum♦, ♦resonančni akord♦, ♦sekundni akord♦, ♦simultanost♦, ♦sintetični akord♦, ♦vertikalna zvočnost♦, ♦zvočnost♦ (D 2).